דורבן ברגל – גורמים ודרכי טיפול

כאבים בכף הרגל הינם שכיחים מאוד, דלקת בעקב הרגל (או בשפה שגורה יותר – “דורבן” ברגל) הינה אחת מהסיבות הנפוצות ביותר. מצב זה מתפתח באחד מכל עשרה אנשים והוא עלול לגרום לכאבים עזים ולפגוע באיכות החיים. לכן, חשוב מאוד לדעת כי לא חייבים להשלים עם הכאב; כיום קיימות שיטות טיפול המסייעות בשיפור מצבו של המטופל ולעיתים אף להביא להחלמתו המלאה. המאמר הבא יציג את הדברים העיקריים שחשוב לדעת על דורבן ברגל ויציע שיטות טיפול שונות לפתרון המצב.

דורבן ברגל – מה מרגישים?

כפות הרגליים נועדו לתמוך במשקל גופנו ולאפשר לנו לנוע בחופשיות וללא קושי. אלא שבמקרה של דורבן ברגל, האדם יחוש כאבים בעקב הרגל, כאשר אופי הכאב משתנה מאדם לאדם. יש מי שירגיש דקירות חדות ואילו אחרים יחושו “רק” אי נוחות או כאב עמום. כאבים אלו עלולים להיות מלווים בנפיחות או באודם באזור, ובדרך כלל הם יופיעו בצורה מחזורית; האדם יחוש אותם בעיקר אחרי מנוחת הלילה, לאחר הליכה או עמידה ממושכת. לרוב בתחילת תנועה ואז תוך כדי הכאב חולף. לעיתים, אם הבעיה אינה מטופלת כיאות, כאבים אלו עלולים להחמיר ולהתפשט לחלקים אחרים של כף הרגל ולמשך זמן ארוך יותר.

מהו דורבן בכף הרגל וכיצד מטפלים בדורבן ברגל?

בטח תתפלאו לגלות כי לכל אדם יש דורבן ברגל, זהו חלק מהמבנה האנטומי שלנו ולא תמיד יגרום להופעת כאבים, הדורבן הינו זיז שהוא חלק מעצם העקב – הקלקנאוס. בעבר היה נהוג לחשוב שכגודל הזיז כך גם גודל הכאב, אך עשרות מחקרים הפריחו סברה זאת. במקרים רבים התגלה הזיז (המזכיר קוץ ומכאן גם השם דורבן) כחלק מבדיקת רנטגן שגרתית. בעבר היה נהוג לשלוח את הסובלים מכאב בעקב לצילום שכזה אך עם ההתקדמות במחקר אשר הראה שהכאב הינו כתוצאה מקרעים מיקרוסקופיים בסמיכות לרקמת החיבור של השריר הפלאנטרי לעצם העקב הפסיקו עם שליחת המטופלים לצילום רנטגן.


עבור מי שסובל מכאבים, קיימות כמה שיטות טיפול עיקריות:

  • טיפולי פיזיותרפיה: זהו בדרך כלל קו הטיפולים הראשון בדורבן ברגל, ובעל שיעורי הצלחה גבוהים. טיפולי פיזיותרפיה בדורבן ברגל יכללו בדרך כלל מגע, תרגילים שונים ומתיחות ואף שימוש בחבישת טייפינג קניזיולוגי תומכת של האזור. 
  • לצד הטיפול בכאב, הפיזיותרפיסט ינחה את המטופל כיצד ניתן למנוע את הישנותו של הכאב, או לפחות לצמצם את עוצמתו. את טיפולי הפיזיותרפיה מומלץ לבצע במקביל להתאמת מדרסים. המדרסים משנים מנח הקרסול, משפיעים על מדרך כף הרגל ופיזור הלחצים כך שהעומס המכאני המופעל על כף הרגל פוחת משמעותית.
  • טיפול בגלי הלם: טיפול זה עובד על מנגנון דלקתי טוב המייצר חידוש של רקמות החיבור בכף הרגל באזור הכאב ומסביבו כך שיבנה מחדש בצורה יעילה יותר וללא כאב.
  • לטיפול אחוזי הצלחה גבוהים כאשר הוא משולב עם שינוי מנח הקרסול ע”י מדרסים.
  • טיפול תרופתי: במקרה של כאבים ממושכים או עזים, הרופא עשוי להציע למטופל תרופות אנטי-דלקתיות וכמובן גם משככי כאבים. אפשרות נוספת אך פחות מקובלת בשנים האחרונות – זריקות הכוללות סטרואידים לטיפול מקומי באזור אך בשל מחקרים המעידים על היחלשות המעטפת המאגדת את הרקמות הרכות בכף הרגל פחות נהוג לבצע הזרקת קורטיזון לאזור זה.
  • ניתוח: ישנן כיום גישות חדשניות לניתוח פולשני זעיר לצריבת עצבים באזור הכאב אך הנתונים מהשטח מעידים כי ההצלחות אינן גדולות מה גם שישנם סיכונים כמו כל ניתוח.

לסיכום, אם אתם חשים כאבים בעקב, מומלץ מאוד שלא להזניח את הטיפול באזור. כיום קיימות דרכים רבות לטיפול ולהקלת הכאבים, וככל שמתחילים לטפל בבעיה מוקדם יותר, כך שיעורי ההצלחה בטיפול שמרני ולא פולשני עולים.

בכל מקרה של כאב אנו ממליצים לפנות לרופא המשפחה על מנת לקבל ייעוץ רפואי, לעקוב אחר מצב הרגל ולהקפיד על הליכה נכונה ומנוחה מספיקה.

אהבתם? שתפו

דילוג לתוכן