דיקור יבש לטיפול בפיברומיאלגיה

תסמונת הפיברומיאלגיה (FMS) הינה אוסף של תסמינים/תופעות עליהן מדווחת המטופלת כאשר המאפיין העיקרי בהן – כאב שרירים המלווה בחוסר איזון תפקודי פיזי ונפשי.
ריבוי המאפיינים של תסמונת הפיברומיאלגיה מסבירים את הקושי של המטופלים להסביר את מצוקתם ויכולת הרופאים לאבחן ולטפל בתופעה זו.
הספרות הרפואית אינה יודעת להסביר במדויק את תסמונת הפיברומיאלגיה ואין לה הגדרה רפואית מדוייקת בעולם הרפואה. מתוך כך ניתן להבין כי לא קיים מידע אמין ביחס לגורמי תסומנת הפיברומיאלגיה.
כאשר אנו נגשים מנקודת מוצא זו עלינו להעיף מבט על אורח חיינו בעידן המודרני ולשאול שאלות..
העולם המודרני הטכנולוגיה והמדעים הביאו עמם יתרונות רבים אך עם זאת גם הזנחה והרס רב. אנשים במדינות מתועשות מגיעים לחיי רווחה אשר דורות קודמים לא חלמו והעלו בדעתם..
לא אחת אנו חשים אי נוחות רבה בשל הנתק בין גופינו לבין הסביבה הטבעית הנעלמת שכן גופינו למעשה נוצר בכדי לחיות בסביבה טבעית.
לקדמה ולטכנולגיה יש מחיר כבד. פערים חברתיים גדלים, צפיפות אורבנית, חשיפה תקשורתית מתמדת, קצב מהיר, אוכל מהיר, נגישות תחבורתית גבוהה – חוסר פעילות גופנית ועוד ועוד..
כל הנ”ל דוחקים את נפשנו לתוך סיר לחץ אחד גדול. על כך, מי מאיתנו לא מתלונן על לחץ נפשי?
אם כך. מהי הפיבורומיאלגיה???
פיברומיאלגיה הינה פתולוגיה המאופיינת בכאב כרוני של מערכת השרירים ולרקמות החיבור הרכות הסמוכות לשרירים ולשלד.
הפיבורמיאלגיה מאופיינת ברגישות רבה לכאב ומלווה בתופעות נוספות של עייפות ותשישות על בסיס קבוע, כאב ראש, כאב פרקים, עקצוצים בשרירים, חוסר ריכוז וחוסר שינה – אי נוחות גדולה בגוף.
תסמונת הפיברומיאלגיה אינה מחלה קשה. למעשה, אינה מחלה כלל בהגדרתה, כי אם כפי שציינו – תסמונת וזאת מכיוון שאין יכולת לאתר ולאשש לפי בדיקות מדוייקות את קיומה מלבד דיווחים של מטופלים.
לעיתים לאחר תקופה ארוכה של סבל יכולה להגיע הפוגה והפחתה ברמת הכאב והתסמינים אף עשויים להיעלם.
אולם על מנת לשמר ולייצב את הגוף והתחושה הטובה ברמה מסויימת על החולים בפיברומיאלגיה לתרגל את גופם באופן מדורג. להקפיד על בסיס תזונתי טוב ושתיית מים כיאות.
אחד הטיפולים שנמצאו כיעילים להפחתת התופעות של הפיברמיאלגיה הינו דיקור יבש לנקודות טריגר.
כ-90% מהמטפלים הסובלים מפיברומיאלגיה מדווחים על הפרעות שינה וקושי בהרדמות.
מטופלים מאובחני פיברומיאלגיה שעברו טיפול דיקור יבש דיווחו על:

  • שינה רגועה ורציפה
  • עליה בתפקוד היומיומי.
  • הפחתת הכאב השרירי.
  • עמידה מוגברת לשינוי טפמפרטורה

דיקור יבש לטיפול בפיברומיאלגיה מתבסס על העובדה כי הידבקויות מעטפת שרירית והסתעפויות עצביות או קצוות עצביים תורמים מבחינה אנטומית כאב ואף להקרנת כאב הרחק ממקום ההידבקות.
העצבים מוקפים ברקמות רכות ודקות אשר יכולה להתפתח בהן דלקת עקב גירוי ועומס יתר על מערכת התנועה.
מצב זה גורם לנקודות הדק – נקודות טריגר (TRIGGER POINT) אשר מעצימות את כלל התופעות של חוסר תפקוד גופני בפיברומיאלגיה.
מאובחני פיברומיאלגיה רבים סובלים מתסמונת מיופציאלית אשר גורמת למתח שרירי ויוצרת קשרים בשריר – קשרירים (קשריר – מעין קשרים בשריר המורגשים כנפיחות מתחת לעור) הגורמים לכאבים המקרינים לכל אזור.

הדיקור היבש יוצר תהליך דלקתי – אינפלמוטורי טוב של הרקמות. תהליך זה מתרחש בגופינו כל עת. גופינו מייצר תאים חדשים במקום התאים אשר נהרסים. בתהליך מחזורי דם מחומצן מגיע לאזור הפגוע עם מרכיבי מזון ומתחיל תהליך של פינוי הרקמות הההרוסות והזנת הרקמות החדשות במרכיבי מזון ו”אבני בניה”
שמיסודם יעילים יותר מהרקמה ההרוסה שזה עתה פונתה.
הגישה הטיפולית בקלינקה מתבססת על איזון מרכיבים גופניים.
גישה זו אומרת שראשית עלינו לזהות דפוסי יציבה לקויים ו”החזקות” של הגוף במנחים שגויים היוצרים עומס יתר.
שנית. נזהה ונבדיל בין העומסים של פלג גוף תחתון או עליון , נזהה חולשה של צד ימין או שמאל של הגוף ולאחר מכן נתאים תרגול של פעילות מתקנת לשבירת העומסים, חיזוק אזורים מוחלשים והפחתת מתח שריר מאזורים עמוסים.
הגישה הטיפולית מתאפיינת בעובדה שהשתתפותה של המטופלת חיונית להצלחת הטיפול, בכל מצב אחר הטיפול אינו אפשרי.
הטיפול מורכב מטכניקות נוספות מלבד הדיקור היבש ומשלב מספר גישות כיאה לטיפול רב תחומי.

להתייעצות התקשרו: 1-700-50-50-78

אהבתם? שתפו

דילוג לתוכן